Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Drukarnia Internetowa

Druk książek dla dzieci - od czego zacząć?

Druk książek dla dzieci
Przygotowanie do druku książki dla dzieci

Druk książek dla dzieci - od czego zacząć?

Wydanie własnej książki dla najmłodszych to wielkie marzenie wielu z nas. Ten rynek od stosunkowo niedawna przeżywa wielki boom i znajdziemy na nim mnóstwo inspirujących i pięknie ilustrowanych książek dla dzieci. Pod względem wydania i druku książka dla dzieci różni się jednak nieco od tradycyjnej - szczególnie jeśli mamy na myśli bogato ilustrowaną książkę dla maluchów. Na co zwrócić uwagę? Oczywiście zakładając, że pomysł na książkę już masz ;)

Druk książek - ilustracje

Ilustracje w książkach dla dzieci są bardzo ważne. Przede wszystkim dla młodych czytelników, bo to ich chcemy skłonić do powracania do lektury naszej pozycji. Oczywiście oczekiwania różnią się w zależności od wieku.

Warto zauważyć, że książki dla najmłodszych kupują rodzice, ale i oni “kupują oczami”. Grafika powinna więc podobać się tak mamom, jak i dzieciom ;) Dlatego szukając ilustratora do współpracy, warto brać pod uwagę kilka czynników, takich jak aktualna moda, tematyka i wiek dziecka - zazwyczaj im jest ono młodsze, tym mniej książeczka powinna mieć szczegółów. Kolory rysunków odda natomiast odpowiedni druk.

Grubość kartek

W literaturze dziecięcej grubość książek jest bardzo ważna. Dla rodziców jest to często podstawowa informacja - grube kartki trudniej ulegają zniszczeniu. Małe rączki mogą szarpać, żuć i nieumiejętnie przewracać kartki, przez co książki się wyginają, gną i drą. Jeśli tworzysz książeczki dla dzieci w wieku 0-2, a nawet do 3 lat, grubość kartki ma duże znaczenie. Wpływa również na koszt druku, a więc i ostateczny koszt wydania, a potem na cenę pojedynczego egzemplarza.

Wielkość książki

Mała poręczna książeczka czy rozkładówka A4? A może jeszcze większy format? Na rynku książek dziecięcych znajdziemy je wszystkie. Wiadomo, że od niego zależy koszt wydania i cena pojedynczego egzemplarza. Nie istnieje w tym wypadku podział na dobre i złe rozwiązania. Są książki, które zazwyczaj wydawane są w dużych formacie (np. popularne wyszukiwanki albo atlasy i mapy), ale historie rozgrywają się i na dużych, i na małych formatach. Jest to więc wyłącznie kwestia własnych oczekiwań i wyobrażeń.

Elementy dodatkowe

Książeczki dla maluchów często wyposażone są w elementy dodatkowe, o których musi wiedzieć drukarnia, zanim przejdzie do druku Twojej książki. Tzw. przesuwanki, książeczka z okienkami, z elementami sensorycznymi, a nawet tzw. książki z ilustracjami “pop up” to dla drukarzy wyzwanie, która wpływa na wycenę całej realizacji.

Druk książek dla najmłodszych to ogrom pracy dla autora, ilustratora i drukarni - wszystkie osoby zaangażowane w proces jej powstawania muszą ściśle ze sobą współpracować, żeby osiągnąć najlepszy efekt. W takiej sytuacji znalezienie zaufanych i rzetelnych podwykonawców jest priorytetowe dla powodzenia całego projektu. Warto więc od początku zwracać uwagę na każdy szczegół! Do sprzedawanych książek można dołączyć również ulotkę lub katalog, który będzie reklamował inne wydawnictwa. Również te materiały wydrukujesz w JKB Print!

 

Data publikacji: 28.04.2020

Powrót na stronę główną: blog