Druk książek dla dzieci - od czego zacząć?
Wydanie własnej książki dla najmłodszych to wielkie marzenie wielu z nas. Ten rynek od stosunkowo niedawna przeżywa wielki boom i znajdziemy na nim mnóstwo inspirujących i pięknie ilustrowanych książek dla dzieci.
Druk książek dla dzieci - od czego zacząć?
Pod względem wydania i druku książka dla dzieci różni się jednak nieco od tradycyjnej - szczególnie jeśli mamy na myśli bogato ilustrowaną książkę dla maluchów. Na co zwrócić uwagę? Oczywiście zakładając, że pomysł na książkę już masz ;)
Druk książek - ilustracje
Ilustracje w książkach dla dzieci są bardzo ważne. Przede wszystkim dla młodych czytelników, bo to ich chcemy skłonić do powracania do lektury naszej pozycji. Oczywiście oczekiwania różnią się w zależności od wieku.
Warto zauważyć, że książki dla najmłodszych kupują rodzice, ale i oni “kupują oczami”. Grafika powinna więc podobać się tak mamom, jak i dzieciom ;) Dlatego szukając ilustratora do współpracy, warto brać pod uwagę kilka czynników, takich jak aktualna moda, tematyka i wiek dziecka - zazwyczaj im jest ono młodsze, tym mniej książeczka powinna mieć szczegółów. Kolory rysunków odda natomiast odpowiedni druk.
Grubość kartek
W literaturze dziecięcej grubość książek jest bardzo ważna. Dla rodziców jest to często podstawowa informacja - grube kartki trudniej ulegają zniszczeniu. Małe rączki mogą szarpać, żuć i nieumiejętnie przewracać kartki, przez co książki się wyginają, gną i drą. Jeśli tworzysz książeczki dla dzieci w wieku 0-2, a nawet do 3 lat, grubość kartki ma duże znaczenie. Wpływa również na koszt druku, a więc i ostateczny koszt wydania, a potem na cenę pojedynczego egzemplarza.
Wielkość książki
Mała poręczna książeczka czy rozkładówka A4? A może jeszcze większy format? Na rynku książek dziecięcych znajdziemy je wszystkie. Wiadomo, że od niego zależy koszt wydania i cena pojedynczego egzemplarza. Nie istnieje w tym wypadku podział na dobre i złe rozwiązania. Są książki, które zazwyczaj wydawane są w dużych formacie (np. popularne wyszukiwanki albo atlasy i mapy), ale historie rozgrywają się i na dużych, i na małych formatach. Jest to więc wyłącznie kwestia własnych oczekiwań i wyobrażeń.
Elementy dodatkowe
Książeczki dla maluchów często wyposażone są w elementy dodatkowe, o których musi wiedzieć drukarnia, zanim przejdzie do druku Twojej książki. Tzw. przesuwanki, książeczka z okienkami, z elementami sensorycznymi, a nawet tzw. książki z ilustracjami “pop up” to dla drukarzy wyzwanie, która wpływa na wycenę całej realizacji.
Druk książek dla najmłodszych to ogrom pracy dla autora, ilustratora i drukarni - wszystkie osoby zaangażowane w proces jej powstawania muszą ściśle ze sobą współpracować, żeby osiągnąć najlepszy efekt. W takiej sytuacji znalezienie zaufanych i rzetelnych podwykonawców jest priorytetowe dla powodzenia całego projektu. Warto więc od początku zwracać uwagę na każdy szczegół! Do sprzedawanych książek można dołączyć również ulotkę lub katalog, który będzie reklamował inne wydawnictwa. Również te materiały wydrukujesz w JKB Print!
Polecane wpisy blogowe
Pokaż więcejJak zaprojektować ulotkę, którą każdy chce wziąć?
Ulotki kojarzą się często z niemiłym doświadczeniem bycia zaczepianym na ulicy, a ich wygląd nie zachęca do tego, aby wyciągnąć po nie dłoń. Można jednak zaprojektować ulotkę, którą zechce wziąć każdy z Twoich potencjalnych klientów. Jak to zrobić, wyjaśniamy w niniejszym wpisie
Kody QR w materiałach drukowanych – zastosowanie
Chcesz zwiększyć funkcjonalność i skuteczność swoich wydruków? Sprawdź, jak to zrobić za pomocą kodów QR!
Projektowanie wydruków dla osób ze ślepotą barw
Nie każdy widzi świat w takich samych barwach. Sprawdź, o czym warto pamiętać, projektując materiały drukowane dla osób z różnymi odmianami daltonizmu.