Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Druk cyfrowy w branży dekoracji wnętrz

druk cyfrowy w branży dekoracji wnętrz
Zastosowanie druku cyfrowego w branży dekoracji wnętrz

Druk cyfrowy w branży dekoracji wnętrz

Na co dzień druk cyfrowy kojarzymy ze standardowymi materiałami poligraficznymi. Jak się okazuje, coraz częściej wykorzystywany jest on do tworzenia niepowtarzalnego designu wnętrz.

Wszechstronność technologii druku

Druk od momentu swojego powstania w XV wieku na stale zagościł w wielu branżach. Dzisiaj na porządku dziennym jest na przykład druk kartek świątecznych.Możemy również drukować dyplomy i certyfikaty, katalogi, pocztówki czy ulotki.

Dzięki rozwojowi technik druku (w szczególności dotyczy to druku cyfrowego) możliwe jest jego wykorzystywanie na powierzchniach, na których wcześniej nie przyszłoby nam to do głowy.

Z czego wynikają te niesamowite możliwości druku cyfrowego?

Specyfika druku cyfrowego

Druk cyfrowy charakteryzuje się wysoką jakością. Atutem jest również szybkość wykonania oraz jego komfort – treści drukowane są wprost z plików cyfrowych, w których się znajdują. Technologa ta pozwala na zadruk bardzo różnorodnych materiałów, zarówno jeśli chodzi o rodzaj powierzchni, jak i jego gramaturę. Korzystając z tej metody, możemy dowolnie skalować wydruki oraz w pełni zarządzać ich kolorystyką. Druk cyfrowy jest bardzo ekonomiczny – w przeciwieństwie do druku offsetowego, nie ma wielkiej różnicy cenowej względem skali nakładu.
Tym, co sprawia, że druk cyfrowy znajduje zastosowanie w wielu nietypowych dziedzinach, jest jego zaawansowana personalizacja.

Drukowa rewolucja w dziedzinie wystroju wnętrz

Wspomniana możliwość personalizacji sprawia, że druk cyfrowy zaczął być wykorzystywany w sferze dekoracji wnętrz mieszkalnych i wystroju pomieszczeń w instytucjach publicznych.
Według badań Deloitte (2015 r.) aż 71% klientów jest w stanie płacić za personalizację produktów, które nabywają. Dodatkowym motorem napędzającym ten trend, już konkretnie w branży wnętrzarskiej, są media społecznościowe (Instagram czy Facebook), w których użytkownicy dzielą się swoimi spersonalizowanymi projektami.

Nie bez znaczenia dla postępującej rewolucji w dziedzinie wystroju wnętrz jest rosnąca powszechność ploterów drukujących cyfrowo, którymi można zadrukowywać tapety, wykładziny, szkło czy elementy wykonane z drewna. Spadająca cena tych urządzeń wskazuje, że customizacja z wykorzystaniem druku cyfrowego w branży wnętrzarskiej jeszcze przyspieszy.

 

Data publikacji: 10.07.2020

Powrót na stronę główną: blog