Czy ebooki zastąpią książki? Tradycja kontra nowoczesność
Czy w niedalekiej przyszłości tradycyjne książki przejdą do lamusa na rzecz książek w formatach elektronicznych? Sprawdźmy!
Czytnik ebooków vs tradycyjne książki papierowe
Według oficjalnych danych Biblioteki Narodowej od 2008 roku czytelnictwo w Polsce utrzymuje się na poziomie poniżej 50%. W 2021 roku co najmniej jedną książkę przeczytało 38% Polaków, a blisko 5% z nich zadeklarowało lekturę w formie cyfrowej (e-książki). Nie zapytano przy tym, czy do digital readingu (czytania online, w wersji elektronicznej) wykorzystali e-booki, czy ekrany laptopów, komputerów stacjonarnych, czy może czytanie odbywało się na tablecie. Nie zmienia to faktu, że czytnik ebook staje się coraz popularniejszym towarzyszem wielu czytelników.
Czy na podstawie powyższych danych można się spodziewać, że za jakiś czas książki elektroniczne zastąpią te tradycyjne?
Należałoby rzec: Raczej nieprędko. Podobnie banery, bony i vouchery czy zaproszenia internetowe nie wyparły tych tradycyjnych.
Faktem jest, że elektroniczne książki z roku na rok zyskują na popularności. Wiele wydawnictw wydaje je obok wersji fizycznych. Niektórzy autorzy decydujący się na self-publishing publikują wyłącznie ebooku, co najczęściej podyktowane jest oszczędnościami. Trudno się jednak spodziewać, że miłośnicy tradycyjnych, papierowych form nagle je porzucą, przerzucając się na czytniki ebook. Częściej, chcąc iść z duchem czasu, łączą oba rozwiązania.
Czytnik ebook – zalety
Czytnik ebooków (lub: czytnik e-książek, e-czytnik, e-book reader) to urządzenie do wyświetlania, czytania i przechowywania tekstów w formie elektronicznej. Jego mały format wykorzystujący cyfrowe oprogramowanie gwarantuje 4 podstawowe korzyści.
Po pierwsze, czytanie bez ograniczeń – wirtualną biblioteczkę mamy zawsze przy sobie, mogąc do niej sięgać w każdym miejscu, o każdej porze;
Po drugie, ekonomię miejsca, którego ciągłego poszerzania wymaga gromadzenie książek tradycyjnych;
Po trzecie, oszczędność pieniędzy – elektroniczne książki czy czasopisma zwykle są tańsze od tradycyjnych z księgarni;
Po czwarte, ekologię – oszczędność papieru i zanieczyszczeń przemysłowych związanych z jego produkcją.
Sporo osób zastanawia się, czy czytniki ebooków nie pogarszają wzroku. Okazuje się, że lektura książek na dobrych czytnikach, których ekrany stworzono w technologii elektronicznego atramentu, sprawia, że nie emitują one szkodliwego światła. Czytanie na takich urządzeniach – w przeciwieństwie do lektury na m.in. wielu smartfonach czy laptopach – nie nadwyręża wzroku, a książkę odbiera się z komfortem czytania porównywalnym do obcowania z książką tradycyjną. Czy w związku z tym książka elektroniczna może skutecznie ją zastąpić?
Dla wielu osób kochających czytać – z pewnością nie.
Zalety tradycyjnych książek
Tradycyjna książka w wersji drukowanej angażuje więcej zmysłów niż wzrok. Zapach kartek czy możliwość dotknięcia faktury papieru to doznanie, jakich nie zapewni żaden czytnik e-booków.
Z badań przeprowadzonych w 2014 roku na norweskim uniwersytecie w Stavanger oraz University of Leicester w Wielkiej Brytanii wynika, że czytając wersję papierową książki, lepiej rejestrujemy tekst i zapamiętujemy jego treść. Ma to duże znaczenie zwłaszcza przy czytaniu pozycji naukowych.
Wydania w formie tradycyjnej mają również wartość kolekcjonerską. Można cieszyć się lub pochwalić bogatą domową biblioteczką. Niektóre książki, podobnie jak obrazy czy płyty, z czasem stają się cenniejsze. Jeśli w mieszkaniu masz białego kruka lub bestseller dawno wycofany ze sprzedaży, rynkowa wartość tekstu może znacząco przekraczać tę, po której został nabyty.
Podsumowanie
Blisko dwie dekady temu większość z nas nie wyobrażała sobie, że kasety magnetofonowe i płyty CD będą wypierane przez formaty cyfrowe typu mp4 czy platformy streamingowe i zaczną mieć wartość głównie kolekcjonerską. Nie oznacza to oczywiście, że nikt dziś po te nośniki nie sięga (np. w samochodzie). Podobna sytuacja może w przyszłości czekać książki tradycyjne konkurujące (a może po prostu uzupełniane) z wersjami elektronicznymi.
Wyparcie tradycyjnych publikacji przez elektroniczne nastąpi nieprędko, a jeśli już, to prawdopodobnie nie w najbliższej przyszłości. Książki w wersji papierowej wciąż cieszą się uznaniem czytelników. Warto raczej korzystać z dobrodziejstw techniki i łączyć oba rozwiązania, zamiast wybierać pomiędzy jednym a drugim.
Polecane wpisy blogowe
Pokaż więcejKatalogi szyte, klejone i składane - które wybrać?
Chcesz w sposób czytelny i estetyczny przekazać więcej informacji o swojej firmie, produkcie albo usłudze? Idealną ku temu opcją mogą okazać się katalogi. W niniejszym wpisie przedstawiamy, jakie korzyści mogą Ci dostarczyć takie produkty oraz kiedy i na jaki ich rodzaj warto postawić.
Magia ulotek reklamowych – jak ją wykrzesać i wykorzystać?
Ulotka to stosunkowo prosty i w miarę tani sposób na promocję. Warunkiem jej skuteczności jest trzymanie się pewnych fundamentalnych zasad doboru, projektowania i wydruku materiału. W niniejszym wpisie wyjaśniamy:
- Kiedy warto postawić na promocję za pomocą ulotek reklamowych.
- Jakie są cechy dobrej i skutecznej ulotki.
- O czym pamiętać, zlecając druk ulotek.
Jak wykonać dobry plakat? Instrukcja krok po kroku
Plakaty mogą łączyć w sobie wizualną sugestywność z informacyjną doniosłością. Wykonanie ich w taki sposób, by łączyły w sobie różne funkcje, nie jest jednak prostym zadaniem. W niniejszym wpisie wyjaśniamy, czym powinien cechować się dobry plakat reklamowy oraz jak go wykonać krok po kroku.