Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Szukaj we wpisach blogowych

Projektowanie 2021.01.12

Czcionka szeryfowa – czym jest i w jakim celu się ją stosuje?

Czcionki dzielą się na podgrupy. Jedną z najbardziej podstawowych grup jest grupa, do której zalicza się czcionki szeryfowe. Ich przeciwieństwem są czcionki bezszeryfowe. Czym są szeryfy i w jakim celu się je stosuje?

czcionka szeryfowa
Czcionka szeryfowa – czym jest i w jakim celu się ją stosuje?
czcionka szeryfowa
Zastosowanie czcionki szeryfowej

Ogólna charakterystyka czcionek szeryfowych

Czcionki szeryfowe charakteryzują się tym, że na krańcach liter na dole i u góry mają małe ozdobniki, ukośne i poprzeczne linie, zwane szeryfami. Pisma szeryfowe stosuje się przede wszystkim do opracowań klasycznych, takich, które są przeznaczone do długiego czytania. Choć brak badań potwierdzających przewagę pism szeryfowych w kwestii stopnia czytelności, to w składzie ciągłym, nazywanym chlebowym czytelnicy je preferują. To może być spowodowane tym, że pisma szeryfowe są powszechniejsze i w oparciu o to kształtują się czytelnicze preferencje oraz tym, że szeryfy podkreślają linię pisma, łącząc pojedyncze litery ze sobą, a to ułatwia percepcję tekstu. Jeśli projektujemy ulotki, które obfitują w treści tekstowe, to czcionka szeryfowa będzie odpowiednim wyborem.

Czcionka szeryfowa – podstawowe rodzaje szeryfów

Istnieją różne rodzaje szeryfów. To mogą być tak zwane szeryfy belkowe, przyjmujące postać jednolitych prostokątów (np. Rockwell albo Museo Slab). W czcionce, która jest wszystkim doskonale znana, czyli w Times New Roman możemy zauważyć szeryfy klinowe, przyjmujące postać klina. W Bodoni występują szeryfy kreskowe w postaci cienkich kresek, które są skontrastowane z główną linią znaku. Inna odmianą są szeryfy skryte, czyli takie, które są w zasadzie niezauważalne (Fontin).

Zastosowanie czcionek szeryfowych

Czcionka szeryfowa może mieć rozmaite zastosowania i można ją łączyć z czcionką bezszerfową. To pozwala na wyróżnienie poszczególnych informacji. Jeśli chcemy, aby zaprojektowane przez nas winietki były jednocześnie oryginalne i czytelne, to możemy zastosować wybraną czcionkę bezszeryfową do zapisu imienia i nazwiska danej osoby, natomiast pozostałe informacje zapisać czcionką szeryfową. Jeśli zaproszenia są zapisane wybraną czcionką bezszeryfową, to nie ma przeszkód, aby koperty były zapisane czcionką z szeryfami. W łączeniu tych dwóch rodzajów nie ma nic niewłaściwego. Warto zapamiętać, że do tworzenia treści, które czyta się dłużej lepiej zastosować czcionki z szeryfami, natomiast do tworzenia nagłówków, tytułów, krótkich haseł, te bezszeryfowe. O ile książka raczej powinna być zapisana czcionką szeryfową, to już zakładki do książki niekoniecznie.

Polecane wpisy blogowe

Pokaż więcej

kody QR w materiałach drukowanych

Projektowanie 2023.12.19

Kody QR w materiałach drukowanych – zastosowanie

Chcesz zwiększyć funkcjonalność i skuteczność swoich wydruków? Sprawdź, jak to zrobić za pomocą kodów QR!

Czytaj więcej

projektowanie druku a ślepota barw

Projektowanie 2023.12.12

Projektowanie wydruków dla osób ze ślepotą barw

Nie każdy widzi świat w takich samych barwach. Sprawdź, o czym warto pamiętać, projektując materiały drukowane dla osób z różnymi odmianami daltonizmu.

Czytaj więcej
metody zabezpieczania materiałów drukowanych
Skuteczne metody zabezpieczania materiałów drukowanych
Projektowanie 2023.11.30

Skuteczne metody zabezpieczania materiałów drukowanych

Rozumiemy, jak ważne jest zabezpieczenie materiałów drukowanych przed podrabianiem i nieautoryzowanym użyciem. Dlatego oferujemy naszym klientom szereg zaawansowanych technik, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale także podnoszą estetykę wydruków. Oto kilka metod, które pomagają zapewnić naszym Klientom spokój, dostarczając wyjątkowej jakości materiały drukowane.

Czytaj więcej