Czcionka - pismo odręczne. Darmowe fonty do wykorzystania
Szukasz do projektu idealnego fontu imitującego pismo odręczne? W tym artykule pomożemy Ci go wybrać.
Czcionka pismo odręczne. Darmowe fonty do wykorzystania w projekcie
Fonty kaligraficzne, czyli przypominające odręczne pismo, potrafią natchnąć projekt nową energią. Wykorzystanie ich w logo czy takich materiałach do druku jak plakaty, wizytówki czy winietki niejednokrotnie nadaje im subtelności i elegancji. Przyciągając wzrok odbiorcy, zwiększa skuteczność materiałów promocyjnych.
Sprawdź również, jakie są rodzaje czcionek i jak wybrać tę idealną.
Sieć pełna jest fontów – z polskimi znakami czy bez nich, zarówno darmowych tzw. (open font license - do użytku komercyjnego), jak i ograniczonych przez licencję. By do projektu wykorzystać te drugie, trzeba zapłacić. Wiele z nich wygląda jednak na tyle zjawiskowo, iż stwierdzisz, że idealnie dopełniają Twoje dyplomy i certyfikaty, ulotki składane czy zaproszenia. Zdecydujesz wówczas, że warto w nie zainwestować.
W tym artykule przygotowaliśmy listę najbardziej zjawiskowych czcionek, które możesz wykorzystać w swoich projektach. Znalazły się na niej różne rodzaje fontów; komercyjne (darmowe) fonty posiadające polskie znaki oraz ich pozbawione, o kroju regular i innym.
Sprawdź to super zestawienie i koniecznie wybierz coś dla siebie.
Darmowe fonty imitujące pismo odręczne z polskimi znakami
Każdy font w poniższym zestawieniu posiada polskie znaki i przeznaczony jest do użytku komercyjnego. Oznacza to, że możesz go wykorzystać za darmo. Warto jednak wcześniej zapoznać się dokładnie z licencją, którą posiada font, ponieważ może ona w jakiś sposób ograniczać użycie komercyjne.
Allura
Ładnie zaprojektowana, czytelna czcionka, która wzbogaci zarówno wpis do social mediów, jak i profesjonalne materiały reklamowe.
Clicker Script
Tego typu darmowe fonty mają w sobie magię i fantazję. Sprawdzają się zwłaszcza w przypadku krótkich sentencji.
Grand Hotel
Równy, specyficzny font do użytku prywatnego i komercyjnego.
Great Vibes
Częsty wybór wśród osób preferujących darmowe fonty posiadające polskie znaki, projektujących zaproszenia ślubne.
Havana
Tego typu darmowe fonty nawiązują do projektów neonów z okresu PRL. Są proste
Italianno
Darmowe fonty tego rodzaju często wybierają osoby preferujące w kroju pisma wyciągnięte linie, ozdobne litery oraz delikatne zawijasy.
Lombard
Klimatyczny font, który powstał w ramach projektu Warszawskie Kroje.
Metafors
Czytelny, cienki, wyraźny krój pisma sprawia, że fonty tego rodzaju nadają się idealnie na broszury, identyfikatory, naklejki itp.
Pangolin
Font, którego licencja przewiduje darmowy użytek. Przyjemny, nieformalny, nieco dziecięcy.
Pecita
Fonty tego rodzaju inspirowane są odręcznym, niedbałym pismem. W związku z tym bywają nieczytelne i lepiej nie używać ich w dłuższych partiach tekstu.
Reshpekt
Ciekawy i nietypowy font sprawiający wrażenie lekko rozmytego. Przyciąga wzrok, nie sprawdzi się jednak raczej w materiałach klasycznych, nastawionych na elegancki styl.
Tagger
Font inspirowany tagami, czyli nielegalnymi napisami wykonywanymi markerem na ścianach.
Darmowe fonty w stylu pismo odręczne bez polskich znaków
Niekiedy w Twoim projekcie mogą nie występować żadne polskie znaki, np. gdy projektujesz logo lub potrzebna Ci prosta grafika na Instagram. Wówczas masz znacznie szerszy wybór, ponieważ nie musisz wybierać czcionki z polskimi znakami. Oto kilka komercyjnych fontów, które możesz wtedy wykorzystać. Pamiętaj, by wcześniej na wszelki wypadek zapoznać się z ich licencjami!
Bizon
Font oparty na wersalikach. Solidny i wyrazisty, jednak bez cyfr.
Dragonfly
Kolejny font bez płatnej licencji, który przyda się do takich projektów jak pocztówki czy koperty, cechujący się komiksowym akcentem.
Foxhole
Nietypowa czcionka do osobistego i komercyjnego użytku. Stylowa i elegancka zarówno na materiałach do wydruku, jak i we wpisie do social mediów.
Peak
Peak to liniowy krój pisma z ostrymi i spiczastymi detalami. Font łączy w sobie krzywe geometryczne i kaligraficzne.
Sunday
Font, którego wykorzystanie okazuje się niezwykle przydatne w takich materiałach jak bloczki samokopiujące czy czasopisma.
Tasty Paste
Font Tasty Paste przeznaczony jest do wyjątkowych projektów literniczych. Pismo to doskonale sprawdzi się w niestandardowych logo, brandingu czy oznakowaniach wymagających specjalistycznego gustu oraz charakteru.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie pomoże Ci wybrać czcionki idealnie komponujące się z Twoimi projektami. Czy będą w nich polskie znaki? Jaki powinny mieć charakter? Zastanów się nad przeznaczeniem swoich materiałów oraz efektami, jakie zamierzasz z ich pomocą osiągnąć.
Potrzebujesz specjalistycznej porady? A może szukasz drukarni, która zadba o wysoką jakość wydruku? Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami już teraz.
Polecane wpisy blogowe
Pokaż więcejJak zaprojektować ulotkę, którą każdy chce wziąć?
Ulotki kojarzą się często z niemiłym doświadczeniem bycia zaczepianym na ulicy, a ich wygląd nie zachęca do tego, aby wyciągnąć po nie dłoń. Można jednak zaprojektować ulotkę, którą zechce wziąć każdy z Twoich potencjalnych klientów. Jak to zrobić, wyjaśniamy w niniejszym wpisie
Kody QR w materiałach drukowanych – zastosowanie
Chcesz zwiększyć funkcjonalność i skuteczność swoich wydruków? Sprawdź, jak to zrobić za pomocą kodów QR!
Projektowanie wydruków dla osób ze ślepotą barw
Nie każdy widzi świat w takich samych barwach. Sprawdź, o czym warto pamiętać, projektując materiały drukowane dla osób z różnymi odmianami daltonizmu.